Video

Kalp krizi akut miyokart infaktrisü dediğimiz olay kalbi besleyen koroner damarlarda ani tıkanma sonucu gelişen sağlık sorunudur. Kalp krizi esnasında göğüs kemiğinin ortasında şiddetli baskı tarzında bir ağrıdır. Bu ağrı bazen sol kola ve çeneye yayılabilir. Göğüs sahasında bazen nefes darlığı, bulantı, kusma, soğuk terleme olabilir.

Kalbimiz göğüs kafesinde sol tarafına yerleşen bir organdır. Kalp basitçe 4 boşluktan oluşur. Bunlar, kalbin kulakçıkları, sağ ve sol kulakçık ve yine kalbin sağ ve sol karıncığı. Her iki kulakçık kendi arasında bir bölmeyle yine aynı şekilde her karıncıkta kendi arasında bir bölmeyle ayrılır. Kulakçık ve karıncıklar arasında kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklar tek yöne açılan kapı gibidir ve kanın tek yönde ilerlemesini sağlıyor. Kalp, kulakçık kasıldığında, kulakçıktan kan karıncığa geçer. Geçtikten sonra kapak kapandıktan sonra karıncığın kasılmasıyla kan aort veya pulmoner arter dediğimiz akciğere giden kana pompalanır. Kalbin görevi, temiz kanı vücuda pompalaması ve bu temiz kan vücuda pompalandıktan sonra dokulardan gelen kirli kan akciğere gider ve akciğerde oksijenden zengin bir şekilde tekrar kalbe döner. Kalp kanı vücuda pompalayarak vücuttaki dokuların kanla beslenmesini sağlar. Kalbin beslenmesini sağlayan damarlar ise koroner damarlardır. Kalbimizde 3 ana koroner damar bulunmakta. Bunlardan solda sol ön inen damar, sol sirkumfleks damar dediğimiz damar bunun dışında sağ koroner damar bulunmaktadır. Bu damarlarda herhangi bir ani daralma veya tıkanma sonucu kalp krizi gelişmektedir.

Sıcak ve nemli havalar sağlıklı insanları da olumsuz etkilemektedir. Ancak kalp hastalığı olanlarda bu durum daha tehlikeli hala gelebilir. Vücudumuzun ısı dengesini sağlayan en önemli mekanizmalardan bir tanesi cilte pompalanan kan akışıdır. Kalp hastalarında yaz aylarında cilde pompalanan kalp artışı olduğundan kalbe ek yük binmektedir. Sağlıklı insanların kalbi bu ek yükü kaldırabilir fakat kalp damar hastalığı olan insanlarda bu kalbi zorlayabilir.

Merkezimiz kalp sağlığını korumak, kalp hastalıklarını teşhis ve tedavi etmek amacıyla dünya standartlarına uygun modern cihazlarla ile hizmet vermektedir.Ege Kardiyoloji Merkezi

Ege Kardiyoloji Merkezi
02325030576 05334316488


Bizi Hemen Arayın

Size yardımcı olacak birileri her zaman sizi bekliyor olacak.
Telif Hakkı: Ege Kardiyoloji Merkezi 2020 Tüm hakları saklıdır Web Tasarım: Medya SMART

Copyright Ege Kardiyoloji Merkezi 2020. All rights reserved. Web Tasarım Medya Smartİletişim: 02325030576 – 05334316488

×

Powered by WhatsApp Chat

× Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz ?